header-img
Svetainės žemėlapis
Versija neįgaliesiems
Irenos Šarkuvienės piešinių paroda „Senieji geležiniai kryžiai (originaliai išlikę)“
Pradžia:2024-10-02 - 15:00
Pabaiga:2024-10-31 - 18:00
Adresas:Didžioji g. 19
Telefonas:+370 347 53685
Irenos Šarkuvienės piešinių paroda „Senieji geležiniai kryžiai (originaliai išlikę)“

Nuo spalio 2 d. 15 val.  Kėdainių krašto muziejuje Vinco Svirskio salėje eksponuojama Irenos Šarkuvienės piešinių paroda„Senieji geležiniai kryžiai (originaliai išlikę)“

 

Irena Šarkuvienė – menininkė, studijavusi Telšių taikomosios dailės technikume, įgijusi meninio metalo apdirbimo specialybę. Dešimtmetį paskyrė keramikai, vėliau ieškojo kito kūrybinio kelio. Šiuo metu autorė gyvena ir kuria Švėkšnos seniūnijoje Pavilnučio kaime.

„Kūryba – mano gyvenimo variklis, kuris skatina nuolat tobulėti, siekti aukštesnių tikslų ir visuomet atrasti ką nors naujo. Tai tarsi nenutrūkstantis procesas. Kiek galiu save atsiminti, visą savo gyvenimą piešiu. Per savo kūrybinį gyvenimą esu išbandžiusi įvairias meno rūšis: tapyba, keramiką, kalvystę, juvelyriką, skrynių restauravimą, audimą ir daugybę kitų amatų bei menų“.

Irena Šarkuvienė yra surengusi apie keturiasdešimt parodų įvairiose Lietuvos miestuose ir miesteliuose.

Geležinių kryžių atsiradimą ir paplitimą nuo XIX a. vidurio iki XX a. vidurio sąlygojo metalo žaliavos pagausėjimas. Geležiniai kryžiai, lyginant su mediniais, yra ilgaamžiai, tačiau dėl gamtos ar žmogaus veiklos pamažu nyksta. Kalvių sukurta daugybė kryžių ir geležinių viršūnių. Kiekviename kryžiuje daug atskirų elementų darniai tarpusavyje sujungtų. Tai talentingų meistrų sugebėjimų ir fantazijos kūriniai.

Didžiausia geležinių kryžių dalį sudaro antkapiniai paminklai, tačiau statydavo kryžius pakelėse, buvusios sodybos ar buvusio kaimo vietose.

Aplankyta virš keturių šimtų kapinaičių Klaipėdos, Telšių, Tauragės, Šiaulių apskrityse. Dabar renkama medžiaga apie geležinius kryžius Kauno apskrityje. Vedami užrašai, kur surinkta medžiaga papildoma eskizais, žmonių pasakojimais ir kitokia informacija apie kryžius.

Kiekvienoje Lietuvos vietovėje kryžiai turi specifinių bruožų, skiriasi ornamentika. Kryžius pagaminusius meistrus identifikuoti sunku.

Senosios kapinaitės surandamos keliaujant, pasiklausiant žmonių. Kai kurie kryžiai jau nuvirtę, surūdiję, tačiau vis dar labai gražūs. Geležiniai kryžiai – tai meno kūriniai, jų dekoro ir konstrukcijos elementai kruopščiai išnagrinėti ir užfiksuoti piešiniuose.