header-img
Svetainės žemėlapis
Versija neįgaliesiems
Kunigaikščių Radvilų mauzoliejus evangelikų reformatų bažnyčioje
header
Adresas:Senoji g. 3, Kėdainiai, LT-57247
phone
Telefonas:+37068971793
clock
Darbo laikas:

gegužės - spalio mėnesiais lankoma:
III - V nuo 11.00 iki 18.00
VI nuo 10.00 iki 17.00
VII nuo 10.00 iki 15.00

lapkričio - balandžio mėnesiais dėl lankymo kreiptis tel. +37068971793 arba į Kėdainių krašto muziejų (Didžioji g. 19) +370 347 53685

Bažnyčioje vykstančių renginių metų į kunigaikščių Radvilų mauzoliejų lankytojai NEĮLEIDŽIAMI.

Šventinėmis dienomis (sausio 1 d., vasario 16 d., kovo 11 d., balandžio 8 – 10 d., gegužės 7 d., birželio 4 d., birželio 24 d., liepos 6 d., rugpjūčio 15 d., lapkričio 1-2 d., gruodžio 24-26 d.) bei renginių metu uždaryta lankytojams.
Bilieto kaina:
ATSISKAITYMAS TIK GRYNAISIAIS PINIGAIS
Suaugusieji - 2 eur. Ikimokyklinio amžiaus vaikui, mokiniui, studentui bei senatvės pensininkui ir asmeniui, kuriam nustatytas neįgalumo lygis - 1 eur.
Kunigaikščių Radvilų mauzoliejus evangelikų reformatų bažnyčioje

KĖDAINIŲ EVANGELIKŲ REFORMATŲ BAŽNYČIA

Steigiame ir statome, […] paskyrėme ir įkūrėme,[…] didelę mūro bažnyčią pačioje Kėdainių Senojoje rinkoje ties Nevėžio upe, iš naujų pamatų pradėtą.

(Iš 1631 m. kunigaikščio Kristupo II Radvilos ir Onos Kiškaitės – Radvilienės fundacijos rašto)

Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčia – viena seniausių ir didžiausių protestantų bažnyčių Lietuvoje.

Bažnyčią statyti Kristupas II Radvila ėmėsi 1629 m. Didžiosios Rinkos aikštės pakilumoje. Tačiau statybų pabaigos jis nesulaukė, mirė 1640 m. tik įpusėjus bažnyčios darbams.

1652 m. statinį užbaigė jo sūnus Jonušas II Radvila.

Nuo XVII a. antrosios pusės Kėdainiai tapo ne tik Žemaitijos distrikto, bet ir visos LDK evangelikų reformatų religiniu centru, čia gyveno vyriausieji Žemaitijos superintendentai. Reformatai šventovę vadino katedra, kadangi ji buvo didžiausia ir svarbiausia visoje Žemaitijoje. Čia vykdavo žemaičių evangelikų reformatų sinodo sesijos, posėdžiaudavo vyriausieji kunigai, būdavo sprendžiami aktualūs dvasinio ir pasaulietinio gyvenimo klausimai. Katedra bažnyčią vadino ir dėl jos didingos architektūros.

Evangelikų reformatų bažnyčia beveik išlaikė pirmykštes savo formas iki šių dienų, tik stogas ir kampiniai bokštai buvo pažeminti XIX a. pabaigoje, kuomet vėtra ir žaibas nuvertė centrinį bei vieną kampinį bokštus.

Bažnyčios interjeras iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos nepakito. Jo nesunaikino net Napoleono armijos kariai, kurie 1812 m. bažnyčioje įrengė arklides.

Didžiausių nuostolių atnešė sovietmetis. Bažnyčia paversta grūdų sandėliu, o vėliau – vaikų sporto mokykla. Unikalaus darbo sakykla, kunigų ložė, Radvilų sostas, paneliai ir suolai sulaužyti, mauzoliejuje esantys sarkofagai buvo suniokoti, kunigaikščių ir garbingų miestiečių palaikai išniekinti.

1986 – 1991 m. bažnyčia buvo restauruota. Lietuvai atgavus nepriklausomybę bažnyčia ir joje esantis mauzoliejus tapo Kėdainių krašto muziejaus padaliniu.

KUNIGAIKŠČIŲ RADVILŲ MAUZOLIEJUS EVANGELIKŲ REFORMATŲ BAŽNYČIOJE

Bažnyčia tapo ir kunigaikščių Radvilų šeimos nekropoliu. Po bažnyčios skliautais išmūrytose devyniose kriptose buvo laidojami kunigaikščių Radvilų ir garbingų bendruomenės narių palaikai. 

Kunigaikščių Radvilų mauzoliejus – tai pirmoji atkurta XVII a. LDK didikų kapavietė Lietuvoje. Jame saugomi 6 unikalūs XVII a. nacionalinės reikšmės dailės paminklai – kunigaikščių Kristupo I Perkūno (1547-1603), Jonušo II (1612-1655), Mikalojaus (1610-1611), Jurgio (1616-1617), Stepono (1624-1624) ir Elžbietos (1622-1626) Radvilų sarkofagai. 

Kunigaikščių Radvilų sarkofagai yra vėlyvojo renesanso ir ankstyvojo baroko kūriniai, juose atsispindi epochų kaita. Vėlyvojo renesanso epochos Kristupo I Radvilos Perkūno sarkofagas dailių proporcijų ir santūrios, su prabangaus karsto forma suderintos puošybos.

Sarkofagų kūrėjai nėra žinomi. Manoma, kad Jonušo II Radvilos sarkofagą sukūrė žymus Torunės auksakalys, karalių Vladislavo Vazos ir Jono Kazimiero dvarų meistras Johanas Kristijonas Byrfafas.

Kunigaikščių Radvilų mauzoliejus ir sarkofagai buvo restauruoti 1994 – 2001 m. ir 2019 – 2020 m.

LANKSTINUKAS:

Parsisiųsti „Kunigaikščių Radvilų mauzoliejus”

VYKDYTI PROJEKTAI:

2019 m. vasario mėnesį pradėtas vykdyti projektas „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“ ENI-LLB-1-109.  Projekto partneriai- Kėdainių krašto muziejus (Lietuva) ir Nacionalinis istorijos ir kultūros muziejus – draustinis „Nesvyžius“ (Baltarusija). Projekto tikslas – restauruoti kunigaikščių Radvilų kriptą ir sarkofagus Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje, atlikti kunigaikščių Radvilų kapaviečių mokslinius tyrimus, įrengti modernias ekspozicijas, surengti kunigaikščių Radvilų laikotarpį atspindinčius kultūrinius renginius, konferencijas Kėdainiuose ir Nesvyžiuje. 2021 m. birželį mauzoliejus po rekonstrukcijos vėl atidarytas lankytojams. Apie projekto tyrimus ir veiklas kviečiame skaityti:  https://kedainiumuziejus.lt/kunigaiksciai/

VAIZDO ĮRAŠAI:

„Radvilų TV”. Kalba XVII a. miestiečiai – Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčia

Konferencijos „Radvilų mauzoliejai: erdvės, palaikai, daiktai. Dubingių ir Kėdainių atvejai” vaizdo įrašas

Nuotolinio seminaro „Naujausi kunigaikščių Radvilų paveldo ir Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčios tyrimų rezultatai“ vaizdo įrašas

Laida „Prikelti daiktai” apie kunigaikščių Radvilų mauzoliejų Kėdainiuose

INFORMACIJA NEĮGALIESIEMS: