header-img
Svetainės žemėlapis
Versija neįgaliesiems
Kunigaikščių Radvilų mauzoliejus evangelikų reformatų bažnyčioje
header
Adresas:Senoji g. 1, Kėdainiai, LT-57247
phone
Telefonas:+37068971793
clock
Darbo laikas:III - V nuo 11.00 iki 18.00 VI nuo 10.00 iki 17.00 VII nuo 10.00 iki 15.00
Dėl apsilankymo kitomis dienomis grupėms kreiptis tel. +37068971793 arba į Kėdainių krašto muziejų - Didžioji g.19
Bilieto kaina:
ATSISKAITYMAS TIK GRYNAISIAIS PINIGAIS
Suaugusieji - 2 eur. Ikimokyklinio amžiaus vaikui, mokiniui, studentui bei senatvės pensininkui ir asmeniui, kuriam nustatytas neįgalumo lygis - 1 eur.
Kunigaikščių Radvilų mauzoliejus evangelikų reformatų bažnyčioje

Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčia ir joje esantis didikų kunigaikščių Radvilų mauzoliejus yra Kėdainių krašto muziejaus padalinys. 1631 m. bažnyčią fundavo Kristupas II Radvila, o 1652 m. statinį užbaigė jo sūnus Jonušas II Radvila. Tai viena seniausių ir didžiausių protestantų bažnyčių Lietuvoje.

Mauzoliejus – tai pirmoji atkurta XVII a. LDK didikų kapavietė Lietuvoje, įrengta vienoje iš seniausių ir didžiausių protestantiškų bažnyčių visoje buvusioje Abiejų Tautų Respublikoje. Jame saugomi 6 unikalūs XVII a. nacionalinės reikšmės dailės paminklai – kunigaikščių Kristupo Perkūno (1547-1603), Jonušo (1612-1655), Mikalojaus (1610-1611), Jurgio (1616-1617), Stepono (1624-1624) ir Elžbietos (1622-1626) Radvilų sarkofagai. 

Sarkofagai su kunigaikščių Radvilų šeimos palaikais į Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčią buvo perkelti po 1666 –  1668 m., kuomet Vyžuonų bažnyčia buvo sugrąžinta katalikams.  XVII a. Kėdainiai tapo visos Lietuvos reformatų centru, o kunigaikščių Radvilų lėšomis pastatyta bažnyčia  – šeimos nekropoliu.

Sarkofagai yra vėlyvojo renesanso ir ankstyvojo baroko kūriniai, juose atsispindi epochų kaita. Vėlyvojo renesanso epochos Kristupo Radvilos Perkūno sarkofagas dailių proporcijų ir santūrios, su prabangaus karsto forma suderintos puošybos.

Sarkofagų kūrėjai nėra žinomi. Manoma, kad Jonušo Radvilos sarkofagą sukūrė žymus Torunės auksakalys, karalių Vladislavo Vazos ir Jono Kazimiero dvarų meistras Jonas Kristijonas Byrfafas.

Sovietmečiu sarkofagai buvo suniokoti, kunigaikščių palaikai išniekinti. 1994 m. sarkofagus pradėjo restauruoti metalo meistras Gintaras Kazlauskas. Darbai baigti 2001 metais.

2019 m. vasario mėnesį pradėtas vykdyti projektas „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“ ENI-LLB-1-109. Projekto partneriai- Kėdainių krašto muziejus (Lietuva) ir Nacionalinis istorijos ir kultūros muziejus – draustinis „Nesvyžius“ (Baltarusija).

Projekto tikslas – restauruoti kunigaikščių Radvilų kriptą ir sarkofagus Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje, atlikti kunigaikščių Radvilų kapaviečių mokslinius tyrimus, įrengti modernias ekspozicijas, surengti kunigaikščių Radvilų laikotarpį atspindinčius kultūrinius renginius, konferencijas Kėdainiuose ir Nesvyžiuje.

Apie projekto tyrimus ir veiklas kviečiame skaityti – https://kedainiumuziejus.lt/kunigaiksciai/

2021 m. birželį mauzoliejus vėl atidarytas lankytojams.

Evangelikų reformatų bažnyčioje veikia ekspozicija, kurioje lankytojai gali peržiūrėti dokumentinius bei vaidybinius filmus apie evangelikų reformatų bažnyčią sovietmečiu bei protestantų laidojimo kultūrą.

LANKSTINUKAS:

“Kunigaikščių Radvilų mauzoliejus”

Informacija lankytojams vežimėliuose: į bažnyčią pateksite darbuotojui atrakinus centrinius vartus, į Kunigaikščių Radvilų mauzoliejų – ne. Kunigaikščių Radvilų sarkofagus galima pamatyti nuo viršaus.