header-img
Svetainės žemėlapis
Versija neįgaliesiems
Kunigaikščių Radvilų mauzoliejus evangelikų reformatų bažnyčioje
header
Adresas:Senoji g. 1, Kėdainiai, LT-57247
phone
Telefonas:(8 347) 53685 arba (8 347) 51330
clock
Darbo laikas:Uždaryta. Vyksta ekspozicijų atnaujinimas
Bilieto kaina:
Suaugusieji - 2 eur. Mokiniams, studentams ir senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems asmenims - 1 eur.
Kunigaikščių Radvilų mauzoliejus evangelikų reformatų bažnyčioje

EVANGELIKŲ REFORMATŲ BAŽNYČIA IR RADVILŲ MAUZOLIEJUS UŽDARYTAS REKONSTRUKCIJAI

Tai vienintelė 2001 m. atkurta XVII a. LDK didikų kapavietė Lietuvoje, įrengta vienoje iš seniausių ir didžiausių protestantiškų bažnyčių visoje buvusioje Abiejų Tautų Respublikoje. Mauzoliejuje saugomi 6 unikalūs XVII a. nacionalinės reikšmės dailės paminklai – kunigaikščių Kristupo Perkūno (1547-1603), Jonušo (1612-1655), Mikalojaus (1610-1611), Jurgio (1616-1617), Stepono (1624-1624) ir Elžbietos (1622-1626) Radvilų sarkofagai. Bažnyčioje įrengta paroda, pasakojanti apie Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčios istoriją, mauzoliejuje palaidotus kunigaikščių Radvilų šeimos atstovus, sarkofagų restauravimą.

Sarkofagai su kunigaikščių Radvilų šeimos palaikais į Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčią buvo perkelti po 1656 m. Vyžuonose kilusio kivirčo tarp reformatų ir katalikų. Pastariesiems užgrobus Vyžuonų bažnyčią, Kėdainiai tapo kunigaikščių Radvilų religiniu centru, o jų lėšomis pastatyta bažnyčia – šeimos nekropoliu.

Sarkofagai yra vėlyvojo renesanso ir ankstyvojo baroko kūriniai, juose atsispindi epochų kaita. Vėlyvojo renesanso epochos Kristupo Radvilos Perkūno sarkofagas dailių proporcijų ir santūrios, su prabangaus karsto forma suderintos puošybos.

Sarkofagų kūrėjai nėra žinomi. Manoma, kad Jonušo Radvilos sarkofagą sukūrė žymus Torunės auksakalys, karalių Vladislavo Vazos ir Jono Kazimiero dvarų meistras Jonas Kristijonas Byrfafas.

Sovietmečiu sarkofagai buvo suniokoti, kunigaikščių palaikai išniekinti. 1994 m. sarkofagus pradėjo restauruoti metalo meistras Gintaras Kazlauskas. Darbai baigti 2001 metais.

2019 m. vasario mėnesį pradėtas vykdyti projektas „Kunigaikščių Radvilų paveldo Kėdainiuose ir Nesvyžiuje išsaugojimas bei pritaikymas turizmo reikmėms“ ENI-LLB-1-109. Projekto partneriai- Kėdainių krašto muziejus (Lietuva) ir Nacionalinis istorijos ir kultūros muziejus – draustinis „Nesvyžius“ (Baltarusija).

Projekto tikslas – restauruoti kunigaikščių Radvilų kriptą ir sarkofagus Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje, atlikti kunigaikščių Radvilų kapaviečių mokslinius tyrimus, įrengti modernias ekspozicijas, surengti kunigaikščių Radvilų laikotarpį atspindinčius kultūrinius renginius, konferencijas Kėdainiuose ir Nesvyžiuje.

2020 m. spalio 14 d. mauzoliejus vėl atidarytas lankytojams.