PASTATO ISTORIJA:
2002 m. Daugiakultūris centras įkurtas restauruotoje buvusioje XIX a. mažojoje žieminėje sinagogoje.
Sinagoga (gr. synagoge – susirinkimas, suėjimas), reiškianti susirinkimą, taip pat žydų maldos namus, yra pašvęsta trims tikslams: religinėms apeigoms, studijoms ir bendruomenės susirinkimams.
Šalia Didžiosios sinagogos (kur dabar įsikūrusi Kėdainių dailės mokykla) nuo 1837 iki 1857 m. buvo pastatyta šildoma Mažoji žieminė sinagoga arba didysis beit midraš (mokymo namai). Pastatas turi 12 langų, vakarų pusėje įrengtas prieangis iš kurio patenkama į vyrų salę pirmame aukšte ir į antrojo aukšto galerijas, kuriose meldėsi moterys. Pagrindinė patalpa sinagogoje yra vyrų maldų salė; svarbiausia joje – aron kodešas ir bimos vieta tarp didelių keturių kolonų. Šalia Mažosios sinagogos dar stovėjo namas, kuriame veikė kalėjimas ir gyveno šochetas – skerdikas. Šį namą su Mažąja sinagoga jungė į sinagogų kiemą vedantys balti vartai, ant kurių buvo įrengtas saulės laikrodis. Tokiu būdu buvo suformuotas 3 pastatų kompleksas. Deja per II -ąjį pasaulinį karą ir sovietmečiu skerdiko namas su vartais buvo nugriauti, o iki mūsų dienų išliko tik abi sinagogos – Didžioji vasarinė ir Mažoji žieminė.
Sinagoga, pavadinta Mažosios žieminės vardu, buvo šildoma, jos vidus papuoštas santūriai.
2023 m. ant pastato atidengta memorialinė lenta, kurioje trimis kalbomis – lietuvių, anglų bei hebrajų – įamžintas faktas apie tai, kad Kėdainiai buvo tapę Myro ješivos prieglobsčiu. Antrojo pasaulinio karo sumaišties ir žiaurių įvykių fone Kėdainiai trumpam tapo vienos žymiausių judaizmo dvasinės akademijos – Myro ješivos – prieglobsčiu.
DAUGIAKULTŪRIO CENTRO VEIKLA:
Daugiakultūrio centro pagrindinės veiklos kryptys: organizuoti kamerinės, chorinės ir džiazo muzikos koncertus, profesionalių bei mėgėjų meno parodas, vykdyti edukacinę švietėjišką veiklą, pristatant Kėdainiuose ir Lietuvoje gyvenusių tautų kultūrą ir istoriją, ypatingą dėmesį skiriant žydų paveldui bei holokausto švietimo klausimams.
2004 m. Tarptautinės komisijos nacių ir sovietų okupacinių režimų nusikaltimams įvertinti komisijos iniciatyva su Daugiakultūriu centru buvo sudaryta sutartis ir įkurtas Tolerancijos ugdymo centras. Tai buvo gražaus proceso pradžia ir per keletą metų jau daugelyje Kėdainių rajono mokyklų yra įkurti Tolerancijos ugdymo centrai, kurie bendradarbiauja su Daugiakultūriu centru organizuodami įvairius renginius, atmintinų dienų minėjimus, akcijas, dalyvaudami projektuose. Palaikome glaudžius ryšius su Kėdainių miesto ir rajono bendrojo lavinimo mokyklų istorijos mokytojais, kurie dalyvauja su savo mokiniais Daugiakultūrio centro organizuojamuose renginiuose, ir edukacinėse programose.
Pastaraisiais metais vykdyto projekto „Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūrio centro modernizavimas” dėka, 2023 m. vasarį Daugiakultūris centras lankytojams atveria duris modernizuotas, įsigyta būtiniausia įranga, parengta nauja interaktyvi ir šiuolaikiška ekspozicija „Ich bin Keidaner“, pristatanti Kėdainių žydų bendruomenės istoriją.
VYKDOMOS EDUKACINĖS PROGRAMOS:
Daugiakultūrio centro edukacinės programos
BENDRAUKIME: