header-img
Sitemap
Version for the disabled
Ukrainos sakralinio meno parodos „Jų akys žvelgia į sąžinę“ iš Ukrainos namų ikonų ir senienų muziejaus „Ukrainos dvasia“ atidarymas
Pradžia:2023-05-02 - 17:00
Pabaiga:2023-05-28 - 18:00
Address:Senosios Rinkos a. 12

Gegužės 2 d. 17.00 val. Ukrainos sakralinio meno parodos „Jų akys žvelgia į sąžinę“ iš Ukrainos namų ikonų ir senienų muziejaus „Ukrainos dvasia“ atidarymas.

Renginys nemokamas.

APIE:

Šios ikonos – tai keturios dešimtys karo pabėgėlių, laimingai išvengusių sunaikinimo ir radusių laikiną saugų prieglobstį Anykščių muziejuje. Dabar ši paroda keliauja per Lietuvą ir iki gegužės 28 d. bus eksponuojama Daugiakultūriame centre.

Ši paroda – tai milžiniško ukrainiečių kultūros paveldo lobyno trupinėlis, labai sunkiu Ukrainos valstybei metu tapęs kūrybinių galių ambasadoriumi. Kūriniai, atkeliavę į Lietuvą, kaip ir nuo karo pasitraukę ukrainiečiai – margaspalviai, tarsi atsitiktinai lemties susieti. Gal ne patys gražiausi, gal pirmiau restauratoriams, o ne ekspozicijai skirti, bet šiuo metu jie turi savitą misiją – tapti dvasinio atokvėpio erdve pirmiausiai ukrainiečiams, laikinai gyvenantiems Lietuvoje.

Karo metu gimusią idėją nors dalį Ukrainos meno vertybių perkelti į Lietuvą įgyvendino kolekcijos savininkė Ukrainos namų ikonų ir senienų muziejaus „Ukrainos dvasia“ įkūrėja Olga Bogomolec ir muziejaus direktorius Jurijus Rudnickis  kartu su Anykščių krašto Garbės ambasadoriumi Ukrainoje Virginijumi Strolia.

 Ši paroda – tai dar 2019 metais pradėtos Anykščių ir Radomyšlio muziejų keitimosi parodomis tradicijos tąsa. Tačiau dabar tai vyksta nepaprastomis sąlygomis, kai Ukraina kovoja už savo nepriklausomybę prieš Rusijos agresiją. Todėl paroda „Jų akys žvelgia į sąžinę“ yra Ukrainos ir Lietuvos solidarumo santykių išraiška.

Lietuvos dailės istorikų draugijos pirmininkės menotyros mokslų daktarės Jurgitos Kristinos Pačkauskienės vertinimu, ukrainiečių meno kūriniuose itin jaučiama stačiatikių ir katalikiškosios tradicijos paribio dvasia, tiek vaizdavimo būdu, tiek ir siužeto turiniu namų bei cerkvių ikonos tarsi pasakoja universaliąją krikščionybės istoriją.