header-img
Svetainės žemėlapis
Versija neįgaliesiems
Paroda „Keliaujančios Ukrainos namų ikonos“
Pradžia:2024-03-27 - 11:00
Pabaiga:2024-05-12 - 15:00
Adresas:Didžioji g. 19
Telefonas:+370 347 53685
Paroda „Keliaujančios Ukrainos namų ikonos“

Nuo kovo 27 d. 11 val. iki gegužės 12 d. 15 val. Kėdainių krašto muziejuje (Didžioji g. 19) veiks paroda „Keliaujančios Ukrainos namų ikonos“.

Parodoje eksponuojamos XIX a. – XX a. pradžios įvairių Ukrainos regionų: Podolės, Siverščinos, Padnieprės, Polesės, Čerkasų srities, Huculščina gyvenamuosius interjerus puošusios ikonos. Tai Dievo Motinos su Kūdikiu, arkangelo Mykolo ir šventųjų atvaizdai, buvę neatsiejama kasdienio gyvenimo dalimi, svarbių virsmų – gimimo, krikštynų, vestuvių, laidotuvių – liudininkai. Sakralieji atvaizdai  Ukrainoje būdavo apgaubiami puošniais rankšluosčiais ir įkurdinami garbingiausioje namų vietoje – maldai ir svečiams skirto kambario gražiajame kampe – božnicoje. Parodoje dominuoja šventųjų raitelių-kovotojų atvaizdai, įkūnijantys pergalės prieš melą, blogį ir bjaurastį idėją. Savitą kelioninių altorėlių kūrimo tradiciją mena trys išskirtiniai parodos objektai – trijų dalių atveriamosios ikonos.

Ikonos atkeliavo iš Radomyšlio (Žytomyro srities, Ukrainoje) pilyje įkurto Ukrainos namų ikonų ir senienų muziejaus „Ukrainos dvasia“. Jo steigėja ir kolekcijos savininkė – gydytoja, politikė, medicinos ir filosofijos mokslų daktarė Olga Bogomolec (Ольга Богомолець). Unikaliame namų ikonų muziejuje sukaupta per 5000 vienetų XV–XXI a. eksponatų.

Karo metu kilus pavojui Ukrainos kultūros ir meno vertybėms, siekta dalį jų perkelti į Lietuvą. Iš Radomyšlio pilies kūrinių išgabenimu rūpinosi kolekcijos savininkė O. Bogomolec ir muziejaus direktorius Jurijus Rudnickis (Юрій Рудницький). Lietuvoje iš Ukrainos atkeliavusias ikonas globoja Anykščių krašto garbės ambasadorius Ukrainoje Virginijus Strolia ir Anykščių A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus.

 Eksponuojami 26 dailės kūriniai yra Ukrainos namų ikonų ir senienų muziejaus „Ukrainos dvasia“ sakralinio meno eksponatų rinkinys.

Paroda organizuojama bendradarbiaujant su A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus ir Замок-Музей Радомисль/ Radomysl Castle-Museum

Parodos organizatorius Lietuvoje – A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus