header-img
Svetainės žemėlapis
Versija neįgaliesiems
Koncertas „Karaliaus dukters sapnas: Senosios Europos tautų melodijos“
Pradžia:2024-05-10 - 17:00
Pabaiga:18:30
Adresas:Paeismilgio g. 12 B
Telefonas:+370 347 51778
Koncertas „Karaliaus dukters sapnas: Senosios Europos tautų melodijos“

Gegužės 10 d. 17 val. Daugiakultūriame centre vyks koncertas „Senosios Europos tautų melodijos“. Atlikėjai: Renata Dubinskaitė (balsas), Chris Ruebens (gitara, balsas) Remis Rančys (saksofonai, fleitos, melodionas, perkusija).

Senosios muzikos dainininkė Renata Dubinskaitė sukūrė muzikinę programą “Karaliaus dukters sapnas”, kuriai surinko gražiausias senąsias dainas iš viso Europos žemyno – liaudies dainas arba nežinomų autorių kūrinius, artimus liaudies muzikai, taip sujungdama rašytinę ir žodinę muzikos tradicijas. Šioje programoje skamba ispanų, portugalų, sefardų (Ispanijos žydų), prancūzų, italų, rumunų, bulgarų, ukrainiečių, lietuvių, vokiečių, norvegų, anglų, airių ir kitų tautų kūriniai. Tai muzikinė kelionė po senąjį Europos žemyną, susipažįstant su skirtingoms tautoms būdingomis melodijomis, harmonija, ritmika ir pasakojimais apie meilę ir karą, gyvenimo džiaugsmus ir vargus. Programoje dainos atliekamos net 14 Europos kalbų ir dialektų, kiekviena daina koncertuose trupai pristatoma.

Kai kurios iš melodijų šioje programoje buvo įtrauktos į muzikos natų rinkinius, išleistus dar XVI-XVII amžiuje, pvz. tradicinė anglų baladė “Greensleaves” (1580 m.), ispanų anonimo daina “Vuestros ojos” (1610 m.). Liaudies dainų sukūrimo laiko daugeliu atvejų neįmanoma nustatyti, bet atrenkant rašytinėje muzikos tradicijoje gyvavusius kūrinius vadovautasi principu, kad jie būtų ne vėlesni nei XVIII a. Kūrinių sąrašas pridedamas atkiru priedu. Ši programa yra unikali savo turiniu – Lietuvoje dar nebuvo įgyvendintas joks panašus sumanymas, apimantis tokią plačią Europos senųjų dainų panoramą, o prie jos meninio orignalumo prisideda savita, unikali interpretacija, jungianti skirtingus muzikos stilius – čia darniai susilieja senoji muzika, folkloras ir džiazo improvizacijos.

Kadangi programos sudarytoja yra senosios muzikos atlikėja, interpretuojant kūrinius pasitelkiami senajai muzikai būdingi metodai perteikti pasakojimus – siekiama išryškinti teksto prasmę, draminius momentus taikant ekspresyvias muzikinės retorikos priemones (tuo tarpu fokloro tradicijoje dažniausiai daina nuo pradžios iki pabaigos sudainuojama viena nuotaika). Skirtingiems dainos posmams pasitelkiama skirtinga instrumentuotė, tempai, stilistika, melodijos puošiamos diminucijomis ir ornamentais. Didžiulį kūrybinį indėlį į šią programą įnešė Lietuvoje gyvenantis belgų kilmės klasikinės gitaros atlikėjas ir kompozitorius, dainininkas Chris Ruebens, sukūręs visiems kūriniams aranžuotes gitarai ir ukulelei, o kai kurioms dainoms – ir pritariantį antrą balsą. Ruebens labai subtliai moduliavo, sušiuolaikinio jau užrašytų dainų harmoniją, o daugumai liaudies dainų sukūrė visiškai originalų pritarimą, kuriame jautriai derinamas senovinis ir šiuolaikinis skambesys. Programą taip pat praturtina multi-instrumentalistas, kompozitorius ir džiazo atlikėjas Remigijus Rančys, kuris groja saksofonais, fleita, melodionu ir perkusiniais instrumentais. Kai kur jis subtiliai pritaria vokalui, sukurdamas savitą kontrapunktą balsui, o intrumentiniuose epizoduose senąsias melodijas išplėtoja į svaigias džiazines improvizacijas.

Programa

SENOVĖS GRAIKIJA. Sekilos epitafija

ISPANIJOS SEFARDAI. El sueno de la hija

PRANCŪZIJA. Quand je menais mes chevaux boire

TRANSILVANIJA. Pana cand nu te iubeam

PORTUGALIJA. O mar enrola na areia

ITALIJA. Stu criatu

UKRAINA. S nami bogo

VOKIETIJA. Es ist ein Ros entsprungen

ISPANIJA. Vuestros ojos tienen d’amor no sé qué

BULGARIJA. Zableyalo mi agance

ANGLIJA. Green sleeves

ISPANIJOS SEFARDAI. La Rosa enflorece

NORVEGIJA. Rolandskvadet

AIRIJA. Mo Ghile Mear

LIETUVA. Raibi gaideliai giedojo

Bilieto kaina 7 Eur., senjorams ir mokiniams – 5 Eur.

Fragmentai iš programos “Karaliaus dukters sapnas: Senosios Europos tautų melodijos”

La Rosa Enflorece. Sephardic song