XIX a. pabaigos vietos žydų dainos vėl skambės Kėdainiuose
Gruodžio 12 d. 17:30 val. kviečiame į „Black Rooster Kapelye“ albumo pristatymą Daugiakultūriame centre.
Black Rooster Kapelye – tai projektas, skirtas atgaivinti XX amžiaus sandūroje Emilio Melngailio surinktą žydų ir latvių liaudies muziką. Nors Melngailis yra gerai žinomas kaip latvių liaudies dainų rinkėjas, jo žydų muzikos kolekcija daugelį metų liko beveik nežinoma ir neįvertinta. Melngailis latviškai reiškia juodąjį gaidį, o kapelye – jidiš kalba – ansamblį. Šis projektas subūrė tris latvių ir tris žydų tautybės muzikantus, kurių protėvių šaknys driekiasi Latvijos teritorijoje.
Kaip Melngailio laikais, taip ir šiandien, skirtingų etninių grupių iš to paties regiono sąveika yra gana reta. Pirmasis projekto albumas „Vos Mir Zaynen“ arba iš jidiš kalbos išvertus „Kas mes esam“ buvo sukurtas derinant latvių liaudies muzikos aranžuotes, latgališkus, lietuviškus ir jidiš tekstus. Kūriniuose į bendrą muzikos kalbą susilieja smuiko, bajano, akordeono, kanklių, elektrinės gitaros, dūdmaišio, mandolinos, fleitos, žydų arfos, mušamųjų ir kitų muzikos instrumentų garsai.
Šios muzikos kelionė prasideda 1899 metais ne bet kur, o Lietuvoje – KĖDAINIUOSE! 1899 m. per pirmąsias vasaros atostogas jaunas, 25 metų Sankt Peterburgo konservatorijos kompozicijos studentas latvis Emilis Melngailis (1874–1954) įsidarbino grafo E. Totlebeno dvare mokytoju.
Vaikščiodamas Kėdainiuose pirmą kartą išgirdo kerinčią žydišką melodiją. Melngailis sustojo, prisėdo ir išsitraukė užrašų knygelę. Kitą dieną grįžo su didesniu sąsiuviniu ir pradėjo nuodugniau užrašinėti išgirstas melodijas. Prie jo prisidėjo inteligentiškas žydų jaunuolis, kuris Emiliui padėjo užrašyti tekstus. Juos perrašė lotyniškomis raidėmis ir senaisiais žydiškais rašmenimis. Po maždaug savaitės buvo paruošta iliustruota nuotraukomis 120 melodijų kolekcija. Pačioje savo pirmojo žydų dainų sąsiuvinio pradžioje Melngailis rašo: „Žydų liaudies melodijos, surinktos Emilio Melngailio 1899 m. vasarą Lietuvos miestelyje Kėdainiuose. Pagrindinis asistentas Tsemakh Pick“. Tsemakh Pick buvo jaunesnysis Aharono Picko brolis. Dar likus metams iki Melngailio kelionės, Aharonas Pickas ir Boruchas Chaimas Casselis sureagavo į skelbimą žydų laikraščiuose, raginantį intelektualus rinkti liaudies dainų tekstus ir siųsti juos į Sankt Peterburgą, kur Šaulas Ginzburgas ir Pesachas Marekas išleido pirmąjį didelį žydų liaudies muzikos rinkinį.
Šis netikėtas susidūrimas su liaudies muzika Kėdainiuose Emiliui Melngailiui sukėlė jame visą gyvenimą trunkančią etnomuzikologijos maniją. Melngailis tapo vienu produktyviausių Latvijos tradicinės muzikos kolekcininkų ir kūrėjų, surinkęs mažiausiai 60 žydiškų ir per 5000 latvių (ir kitų kultūrų) dainų. Nors didžioji dalis jo latviškos muzikos kolekcijos buvo išleista jam esant gyvam (ir reguliariai atliekama iki šiol), žydų muzikos kolekcija dešimtmečius slėpėsi jo rankraščiuose.
Projektas „Black Rooster Kapelye“ prasidėjo daugiau nei prieš dešimtmetį, kai žydų kilmės Latvijos dainininkas Sasha Lurje ir multiinstrumentalistas Ilya Shneyveys pradėjo tyrinėti Melngailio žydų muzikos kolekciją, siekdami ją atgaivinti ir pritaikyti šiuolaikinėms muzikos galimybėms. Po kelerių metų latvių folkloro muzikantė ir tyrinėtoja Ilga Vālodze Ābele šį rinkinį atrado visiškai atsitiktinai. Norėdama prisiliesti prie žydų muzikinės tradicijos, ji su savo folkloro grupe „Banga“ sukūrė koncertinę programą. Šiandien du buvę „Bangos“ nariai Eli Ellere ir Jānis Zemgus Jātnieks kartu su Ilga sudaro „Black Rooster kapelye“ latviškąją pusę. Šeštasis grupės narys – virtuozas amerikiečių žydų smuikininkas Craigas Judelmanas, kurio šaknys taip pat yra Latvijoje. Judelmanas ir kiti grupės žydų tautybės muzikantai pripažįsta, kad šio regiono klezmer ir jidiš muzika turi unikalų skambesį, išsiskiriantį iš Balkanų ir kitų vietovių, mažai tyrinėta ir atliekama. Rytų Europos žydų muzikos tyrinėjimai daugiausia buvo sutelkti į Ukrainą, Rumuniją ir Lenkiją, todėl unikalūs žydų muzikos garsai iš šiaurinės gyvenviečių zonos, įskaitant Latviją, buvo netyrinėti.
Šio albumo pirmasis pristatymo renginys vyks Latvijos nacionalinės bibliotekos Ziedonio salėje gruodžio 2 d. 18:00 val. Vėliau atlikėjai vyks į koncertinį turą, aplankant vietas, susijusias su Melngailio folkloro rinkimo kelione.
Gruodžio 12 d. grupė albumą pristatys Lietuvoje, ne bet kur, o Kėdainiuose, kur Emilis Melngailis pradėjo savo folkloro rinkėjo karjerą.
Koncertas Kėdainiuose vyks Daugiakultūriame centre (Paeismilgio g. 12 B) 17:30 val.
Koncertas nemokamas.
Plačiau apie „Black Rooster Kapelye“: www.blackroosterkapelye.com
Projektą remia Latvijos valstybinis kultūrinio kapitalo fondas (SCCF), Latvijos universiteto Literatūros, tautosakos ir menų instituto fondas „Uniting“, Latvių tautosakos archyvai, Ludzos ir Limbaži savivaldybės bei Kėdainių krašto muziejus. Projektas įgyvendinamas Latvijos žydų bendruomenės atkūrimo fondo skirtais finansiniais ištekliais. Albumo leidėjas – Kultūros vadybos centras „Lauska