header-img
Svetainės žemėlapis
Versija neįgaliesiems
Adam Strug dainos pagal Czesławo Miłoszo eiles
Pradžia:2024-08-14 - 18:00
Pabaiga:19:00
Adresas:Paeismilgio g. 12 B
Telefonas:+370 347 51778
Adam Strug dainos pagal Czesławo Miłoszo eiles

Rugpjūčio 14 d. minėsime poeto, romanisto, eseisto, Nobelio premijos laureato Czesławo Miłoszo 20 – ąsias mirties metines.

Rugpjūčio 14 d. 18 val. Daugiakultūriame centre skambės dainininko, instrumentalisto, teatro ir kino muzikos kūrėjo Adam Strug (Lenkija) dainos, sukurtos pagal Czesławo Miłoszo eiles. 

„Gera yra gimti mažame krašte, kuriame gamta atitinka žmogaus mastelį, kur amžiams bėgant sugyveno kartu skirtingos kalbos ir kultūros. Kalbu apie Lietuvą – mitų ir poezijos žemę“ (Iš poeto kalbos, pasakytos 1980 metais, Nobelio premijos įteikimo proga).

Czesławas Miłoszas – poetas, romanistas, eseistas, Nobelio premijos laureatas. Gimė 1911 m. birželio 30 d. Šeteniuose, Surviliškio vls. , Kėdainių apskrityje. Pirmuosius eilėraščius Cz. Miłoszas pradėjo spausdinti Vilniaus studentų laikraštyje „Žagary“. 1932 m. debiutavo eilėraščių rinkiniu „Poemat o czasie zastyglym“. Antroji Miłoszo poezijos knyga –  „Trzy zimy“ – pasirodė 1936 m. Tuoj po karo jis parašė ciklą „Swiat“ (poema naiwna). 1945 m. išleido rinktinę „Ocaliene“. Vėliau išėjo poezijos knygos „Swiatlo dziene“ (1953) ir „Traktat poetycki“ (1957). 1954 m. prancūzų kalba parašė dokumentinį istorinės trancendencijos romaną „Le prise du pauvoir“, už kurį gavo Prix-Europeen premiją. 1953 m. išleistoje knygoje „La Pensee captive“ (įvadą parašė K. Jaspersas) rašoma apie intelektualų tragediją demokratijos kraštuose. Romane „Dolina Issy“ (1955) pavaizduotas sulenkėjusios smulkiosios lietuvių bajorijos irimas. Čia ryškus lietuviško gamtovaizdžio ir žmonių papročių autentiškumas. Miłoszo literatūrinis darbas nelieka nepastebėtas, jis įvertinamas daugeliu literatūrinių premijų. Rašytojo nuopelnus apvainikavo 1980 m. Miłoszui įteikta NOBELIO literatūrinė premija. Cz. Miłoszo kūryba spausdinama ir gerai žinoma daugelyje pasaulio šalių. Nenutraukia jis ryšių ir su savo gimtine. 1990 m. Cz. Miłoszui  suteiktas Kėdainių krašto garbės piliečio vardas. 1999 m. Kėdainiuose, jo gimtoje sodyboje, duris atvėrė Cz. Miłoszo kultūros centras, kuriame vyksta įvairūs kultūriniai renginiai, tarptautinės konferencijos, simpoziumai.

Czesławas Miłoszas mirė 2004 m. rugpjūčio 14 d., eidamas 93-iuosius gyvenimo metus, savo namuose Krokuvoje, Lenkijoje.

Renginyje dalyvaus ir artimas Czesławo Miłoszo bičiulis, poetas, publicistas, vertėjas, profesorius – Tomas Venclova.

Koncerto trukmė ~1 val.

Renginys nemokamas.

Organizatoriai – Adam Mickiewicz institute , Kėdainių krašto muziejus, Lenkijos institutas Vilniuje – Instytut Polski w Wilnie

 

Adam Mickiewicz institute – Lenkijos nacionalinė kultūros institucija, atsakinga už lenkų kultūros sklaidą užsienyje. Instituto veiklos tikslas – inicijuojant ir propaguojant kartu su partneriais iš Lenkijos ir užsienio organizuojamus renginius, skatinti ilgalaikį susidomėjimą lenkų muzika, daile, teatru ir kinu. Institutas su partneriais organizavo renginius 5 žemynuose 70 šalių. Adomo Mickevičiaus institutui taip pat priklauso portalas Culture.pl, didžiausia Lenkijos kultūrai skirta svetainė, kuri, sistemingai aktualinama, praneša apie įdomiausius su lenkų kultūra susijusius įvykius visame pasaulyje. Portale Culture.pl pristatomi menininkai, publikuojamos recenzijos ir esė – iš viso daugiau kaip 50 tūkstančių straipsnių. Svetainėje turinys pateikiamas ne tik lenkiškai, bet ir anglų, ukrainiečių, lietuvių, kinų ir korėjiečių kalbomis.