Rugsėjo 8 – 10 dienomis Kėdainių krašto muziejus kviečia kėdainiečius ir miesto svečius susitikti kultūros istorijos festivalyje „Radviliada 2023“!
PROGRAMA:
Festivalis prasidės rugsėjo 8 d., penktadienį, 15.30 val. Daugiakultūriame centre prof. Raimondos Ragauskienės, prof. Aivo Ragausko bei prof. Deimanto Karvelio diskusija „Knygai nobažnystės krikščioniškos“ – 370. Ar Kėdainiai buvo lietuviškojo kultūrinio Radvilų modelio centras?“. 1653 m. išleista Kėdainių gimnazijos spaustuvėje „Knyga nobažnystės krikščioniškos“ – ryškiausias lietuviškos kalvinistinės literatūros istorinis akcentas. Pratarmėje knygos autorystė priskiriama keturiems asmenims: Steponui Jaugeliui Telegai, Samueliui Tomaševskiui, Jonui Božimovskiui ir Samueliui Minvydui. Švedijoje Uppsalos bibliotekoje saugomas knygos pirmojo leidimo originalas yra vienintelis šiuo metu žinomas jo egzempliorius. Kėdainių krašto muziejuje saugomas šios knygos kontrafakcinis leidimas.
Po diskusijos, 17.30 val. festivalis persikels į Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčią, kur išvysite Giovanni Battista Pergolesi (1710–1736) teatralizuotą baroko operą „Livjeta ir Trakolas“ (Livietta e Tracollo). Atlieka Lietuvos ir Latvijos jaunieji atlikėjai. Šis teatralizuotas koncertas – tai jaunųjų kūrėjų flirtas su opera seria ir intermezzo žanrais. Lietuvoje retai atliekama komiška Giovanni Battista Pergolesi opera Livietta e Tracollo pasakoja apie vitališką avantiūristą Trakolą ir vylingą bei gudrią gražuolę Livjetą bei jų meilės istoriją.
Rugsėjo 9 d., šeštadienį, nuo 10.00 val. iki 16.00 val. Tradicinių amatų centre Arnetų namo kieme amatininkų klubas „Dvaro amatai“ (Vilnius) ir Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro amatininkai supažindins festivalio dalyvius su senaisiais amatais.
Muzikos mylėtojai tądien kviečiami į Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčią, kur 11.00 val. Kėdainių, Biržų V. Jakubėno muzikos mokyklos bei Kauno J. Naujalio muzikos gimnazijos atstovai atliks literatūrinę-muzikinę kompoziciją pagal XVII a. kompozitorių muziką ir „Knygos nobažnystės krikščioniškos“ (1653) tekstus „Ant herbo kunigaikščio jo Mylistos“.
12.30 val. evangelikų reformatų bažnyčioje kviečiame klausytis Jānio Rubiko (Latvija) kvarteto koncerto „Jazzbaroque“. Improvizacija baroko epochoje buvo pakankamai įprasta ir kiekvienas muzikantas savo atlikimą padarydavo spalvingesniu bei gyvesniu, pridedant savo pasirenkamus elementus. Skamba kaip džiazas, tiesa? Šios programos idėja yra interpretuoti „populiarų“ baroko repertuarą naudojant labiau atvirą ir žaismingą požiūrį. Kartais, įspūdingiausią grožį galima rasti paprastume, kaip pavyzdžiui, žinomame John Eccles
kūrinyje „The Mad Lover“. Užpildyta melancholija ir aistra, ši melodija bus viena iš mūsų pasirinktų žaismingai interpretacijai. Kitas pavyzdys bus epochos šokio melodijos, tokios kaip sukurtos smuikininko Nicola Matteis, kurios bus užpildomos su džiaugsmu ir energija, perkeliančia mus į netikėtas keliones. Su šia programa dainininko Jānis Strazdiņš, kontrabosininko Jānis Rubiks, baroko smuikininkės
Lāsma Meldere-Šestakova bei Rygos katedros vargonininko Aigars Reinis kūrybinėje „laboratorijoje“ buvo sukurtas naujas muzikinis eksperimentas.
Rugsėjo 10 d., sekmadienį, Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje 14.00 val. muzikinio projekto „Magnetinis Bachas“ (Latvija / Šveicarija) koncertas „Unexpected“. MAGNETINIS BACHAS yra muzikinis projektas, kuriame susitinka partitūra ir improvizacija,
akustikos ištakos ir sintetiniai garsai. 2019 m., originalus projektas „Magnetinis Bachas“ suvedė tris šveicarų muzikantus – violončelistę Ilze Grudule bei menininką Vincent Flückigerm, o taip pat Moog sintezatoriaus muzikantą bei elektroninės muzikos atlikėją Fred Chappuis. Nuo 2022 m. grupę taip pat sudaro Latvijos sopranas Aija Veismane, o vietoje Fred Chappuis, prie grupės prisijungė atlikėjas Joselyn Raphanel iš Friburgo. Kiti muzikantai, tokie kaip multiinstrumentalistas Ugis Praulinš, yra kviečiami į individualius projektus.
„Magnetinis Bachas“ yra patirtis ausiai. Koncertų salės akustika ir klasikinė muzika, kartu su elektroniniais garsais, dažnai improvizuojama muzika apjungia magnetiškai, kas yra galima tik neįprastame koncerto atlikime. Garsai iš skirtingų šaltinių yra apjungiami, o šiuolaikinė muzika jungiasi su tradicine. Paklausyti muzikinio projekto kūrinių galite čia – https://www.youtube.com/@magneticbach1822
18.00 val. šių metų festivalį uždarysime evangelikų reformatų bažnyčioje muzikiniu spektakliu „Šv. Genezijaus trupės sugrįžimas“. Dalyvauja ansamblis „Camerata dei Folli“ (Lietuva/Latvija/Ispanija/Meksika). Spektaklio režisierius – jau daugeliui puikiai pažįstamas Adrian Schvarzstein (Argentina/Ispanija).
Visi festivalio renginiai nemokami!
Festivalio rengėjas – Kėdainių krašto muziejus
Festivalį finansuoja – Lietuvos kultūros taryba ir Kėdainių rajono savivaldybė
Festivalio partneriai – Kėdainių muzikos mokykla, Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokykla, Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazija, Anykščių rajono savivaldybės administracijos Svėdasų seniūnija.
Renginių metu bus filmuojama ir fotografuojama, vaizdo medžiaga talpinama internete