header-img
Sitemap
Version for the disabled
KVIEČIA JAU PENKTASIS FESTIVALIS „RADVILIADA“

Kėdainiai yra ypatingi tuo, kad XV- XIX a. buvo privatus kunigaikščių Radvilų miestas, priklausęs visoms trims šios iškiliausios LDK didikų giminės šakoms. XVII a. Radvilų dėka Kėdainiai buvo stipri ekonominė, religinė ir kultūrinė protestantizmo sala katalikiškoje aplinkoje, vienas iš miestietiškiausių Lietuvos miestų. Todėl šiuo metu Kėdainiai stengiasi išnaudoti savo kaip pagrindinio Radvilų miesto Lietuvos viduryje daugiakultūrės istorijos ir paveldo potencialą kultūrinio gyvenimo įvairovei ir turistiniam patrauklumui padidinti. Viename iš paskutiniųjų savo interviu Šeteniuose (Kėdainių r.) įsikūręs prof. Leonidas Donskis (1962-2016) sakė: “Kėdainių simboliai – Radvilos, jų protestantiška, daugiakultūriška dvasia. Tai škotiškas, žydiškas miestas, kuriame būta net pionieriškų dalykų. Tai ir pirklių miestas – labai laisvas, labai atviras, visiškai europietiškas… Tereikėtų suaktyvinti tuos dalykus ir dar kartą įpūsti žmonėms pasitikėjimo savim, kad jie dar labiau didžiuotųsi savo miestu. Kėdainiai, siekiantys tapti intelektualiu kultūros židiniu, turėtų ne tik nesibaiminti ambicingų tikslų, bet ir brandinti gilų kultūros pojūtį…Gilus kultūrinis pojūtis tai jokiu būdu nėra gyvenimas vien tik muziejais, archyvais, istorikų tekstais. Kultūrinis pojūtis prasideda tada, kada praeitis dalyvauja dabartyje…”.

Kėdainių krašto muziejus, nuolat vykdo projektus, skirtus išsaugoti svarbius miesto istorinės atminties momentus. Ypač didelis dėmesys yra skiriamas kunigaikščių Radvilų istorijos ir paveldo aktualizavimui. 2015, 2016, 2017 ir 2018 m. surengėme senamiesčio šventes – festivalius “Radviliada”, Jie padėjo perkelti Radvilų laikotarpio atmosferą ir aplinką į miesto erdves. Taip pat jau keletą metų bendradarbiaujame su kitos buvusios protestantiškos Radvilų valdos – Biržų krašto muziejumi “Sėla”, su kuriuo kartu dalyvaujame mūsų muziejaus inicijuoto Tarptautinio kunigaikščių Radvilų kelio projektuose. Siekiant sustiprinti gyventojų ir lankytojų tarpe Kėdainių ir Biržų kaip Radvilų miestų įvaizdį šiais metais planuojame surengti penktąjį festivalį “Radviliada – 2019”, skirtą visų amžiaus grupėms nuo vaikų iki senjorų. Jame aktyviai dalyvaus įvairių abiejų miestų kultūros ir švietimo įstaigų darbuotojai, moksleiviai. Festivalyje Lietuvos, Latvijos, Estijos, Norvegijos ir Ispanijos atlikėjai pristatys Radvilų epochos muziką, šokius, poeziją, kostiumus, papročius, bus pažymimos Kėdainių ir Biržų miestams nusipelniusio, garsaus ATR ir LDK didiko bei valstybės veikėjo, kunigaikščio Boguslovo Radvilos (1620-1669) 350-osios mirties metinės, atskleidžiami glaudūs kultūriniai Radvilų valdų ryšiai su Rytų Prūsija ir Livonija.

Šių metų festivalis yra ypatingas dėl dviejų priežasčių: pirmiausia, tuo, kad jis truks net tris dienas nuo rugsėjo 6 d. penktadienio iki rugsėjo 8 d. sekmadienio, ir dėl to, kad jį sudarys rimtoji ir linksmoji dalys. Rugsėjo 6 d., penktadienį 16 val. Daugiakultūriame centre festivalį „Radviliada-2019“ pradėsime rimtai – 350-osioms paskutiniojo Biržų ir Dubingių šakos kunigaikščio, Kėdainių ir Biržų savininko Boguslovo Radvilos (1620−1669) mirties metinėms skirta profesorių Aivo Ragausko, Raimondos Ragauskienės ir Deimanto Karvelio diskusija „Biržų bei Dubingių Radvilos ir vokiški kraštai“. Tačiau tą patį penktadienį 18 val. evangelikų reformatų bažnyčioje vyks kėdainiečiams jau šiemet matytų ir visus linksminusių muziejų naktį VšĮ Senųjų menų studijos nuotaikingas ir interaktyvus muzikinis spektaklis „Šv. Genezijaus trupės kelionė po Europą“. Jame susitinka muzika, šokis, daina bei aktorystės menas, kad atspindėtų vientisą įvairių scenos žanrų sintezę, kurios šaknys siekia baroko ir senesnius laikus.  Spektaklio pagrindinis motyvas – beribės vaizduotės ir fantazijos galimybės, kurios klajojančių artistų trupei leidžia stebinti  ponus, įtikinti apie savo ir kitų šalių menų ir kultūros išmanymą.  Tik atsidūrus išprususio žiūrovo akiratyje, aiškiai pasimato, kad vaizduojama Italijos Commedia dell Arte, Prancūzijos karališkojo dvaro spindesys, Anglijos jūreivių linksmas gyvenimas ar Ispanijos aistros tėra gražus, mielas ir labai nuoširdus jų vaizduotės kūrinys.

Spektaklio dramaturgija švelniai jungia pagrindinius italų, prancūzų, ispanų, anglų teatro principus, o komiškumas ir saviironija priartina artistą prie žiūrovo.  Spektaklyje naudojami interaktyvūs commedia dell’arte teatro elementai, leidžiantys žiūrovą įtraukti į dramaturgijos kūrimą. Nuostaba, estetika, senosios muzikos ir šokio elegancija bei jos banalumą neutralizuojantys  komizmas ir saviironija – tai spektaklio ingredientai, kuriame žiūrovas tampa ne tik stebėtoju, bet ir dalyviu.

Rugsėjo 7 d., šeštadienį evangelikų reformatų bažnyčioje tęsime rimtąją festivalio „Radviliada – 2019“ dalį. Dieną pradėsime 11 val. Kėdainių ir Biržų muzikos mokyklų mokinių bei Dainiaus Sverdiolo (vargonai) ir Roberto Lamsodžio (vargonai) pasirodymu „Pašlovinkime Radvilas“. 12 val. vyks Ievos Salietės, klavesinas, ir Matiso Čudaro, gitara, (Latvija) koncertas „Pokalbis su Bachu“. Antrąją festivalio dieną užbaigsime 13 val. senovinės muzikos ansamblio „Rondellus“ ir senovinių šokių kolektyvo „Saltatores Revaliensis (Estija) koncertu.

Festivalio uždarymo diena, rugsėjo 8 d., sekmadienis ir vėl bus skirta istoriniam humorui. 17 val. vėl kviesime visus į evangelikų reformatų bažnyčią, kur nenuilstantis VšĮ Senųjų menų studijos kolektyvas mums pristatys kupiną humoro spektaklį „Basso Ostinato“. Tai interaktyvus muzikinis spektaklis, kuriamas basso ostinato muzikinės linijos pagrindu. Projektas tiesiogiai įtraukia publiką į baroko epochos istorinę tikrovę: rūmų aplinką, sumaniai išnaudojamą režisieriaus bei scenografo bei autentišką garsą ir judesį, kuriuos sukuria senosios muzikos ir šokio profesionalai. Baroko meno kalba – afektai, tiesiogiai širdį pasiekiančios emocijos, kurias žiūrovai atpažins muzikoje ir šiuolaikinėje režisūroje. Visų žiūrovų lauks paslaptis, nuostaba, įtampa, netikėtumas ir atpažįstami senų mafijos filmų stereotipai.

Festivalio rengėjas – Kėdainių krašto muziejus

Festivalio rėmėjai – Lietuvos kultūros taryba

                               Kėdainių rajono savivaldybė

                               www.kedainiumuziejus.lt

                      https://www.facebook.com/kedainiukrastomuziejus/