header-img
Sitemap
Version for the disabled
Kėdainių senamiestyje – nauji atminties ženklai

Senosios Rinkos aikštėje, šalia dviejų buvusių žydų sinagogų, vėl kyla nauja instaliacija, skirta pagerbti kėdainiečius, Antrojo pasaulinio karo metu gelbėjusius žydus. Tiesa, ji čia stovės ne visą laiką.

Už Holokausto aukų gelbėjimą Pasaulio tautų teisuolio vardas buvo suteiktas 22 kraštiečiams. Jų pavardės atsiras metalinėje konstrukcijoje, simbolizuojančioje namus, kuriuose per Antrąjį pasaulinį karą rizikuojant savo gyvybe buvo slepiami žydai.

Instaliacija statoma Kėdainių krašto muziejaus, kartu su partneriais iš Latvijos, Italijos ir Rumunijos dalyvaujančio tarptautiniame ES programos „Europa piliečiams“ projekte „Memo History“, iniciatyva. Pasak idėjos autoriaus, muziejaus direktoriaus Rimanto Žirgulio, šis kūrinys Senojoje Rinkoje stovės laikinai. Jis aktualizuos šiemet minimą 80-ies metų sukaktį nuo Holokausto Lietuvoje pradžios. Vėliau bus perkeltas į kitą vietą, tikėtina, kad prie Daukšių memorialo.

Po „Miloszofono“, „Ich bin Keidaner“, „Atminties sienos“, „Dovydo žvaigždės“ ir memorialo sugriautiems E. Totlebeno rūmams, tai yra jau šeštoji muziejaus inicijuota instaliacija.

Idėją realizuoja menininkas Feliksas Paulauskas, su UAB „Laumetris“ pagalba kuriantis metalo, medžio ir akmenų kompoziciją, jungiančią kančią ir viltį.  Nuo spygliuoto vainiko ratu žemyn leidžiasi dvylika metalinių stulpelių, kompozicijos apačioje suformuota Dovydo žvaigždė. Nudegusios alyvų šakos, pasak menininko, simbolizuoja sunaikintą žydų bendruomenę, kaip išdegusią dykumą. Virš jos, kompozicijos centre, galvas kelia du gyvi medeliai, simbolizuojantys išgyvenusius.

“Kėdainių mugė” informacija.

 Irmina Pryvalova

APIE PROJEKTĄ:

Keturios Europos organizacijos: Tautinių bendrijų kultūros namai (Latvija), Teatro dei Dioscuri (Italija), Kėdainių krašto muziejus (Lietuva) ir Palatul Copiilori Iasi (Rumunija) pradeda vykdyti naują ES programos „Europa piliečiams“ Europos atminimo krypties projektą.

Projektu siekiama:

*skatinti Europos Sąjungos piliečių supratimą apie savo istoriją ir jos įvairovę,;

*skatinti Europos pilietiškumą bei stiprinti piliečių dalyvavimą demokratijos procesuose Europos lygmeniu;

*gerinti bendros istorijos atminties ir vertybių suvokimą, puoselėti žmonių gerovę, skatinant debatus ir svarstymus, kuriant tinklus, plėtojant piliečių supratimą apie Sąjungos politiką bei skatinant socialinio bei tarpkultūrinio dalyvavimo bei savanorystės Sąjungos lygmeniu galimybes.

Projekto metu, remiantis žmonių prisiminimais, bus siekiama rekonstruoti ir atskleisti kai kuriuos tragiškus Europos XX amžiaus istorijos fragmentus. Projektas apima atsiminimus apie totalitarinių režimų smurtą ir skriaudas, atvirą nepaklusnumą bei pasyvią rezistenciją, kuri dažnai likdavo nežinoma.

Projektas sieks, kad totalitarizmo ir persekiojimų atmintis skatintų barjerų sulaužymą, socialinių ir kultūrinių bei politinių sienų nugriovimą, diskusijas apie priklausomybės Europai jausmą. Šios diskusijos prisidėtų prie naujų vertybių bei idealų sukūrimo ir stiprinimo, padėtų suprasti, kad „kitas“ nėra priešas.

Kiekviena projekte dalyvaujanti šalis vykdys įvairias veiklas. Tai istorinių dokumentų ir liudijimų tyrinėjimas, seminarai, diskusijos, praktiniai užsiėmimai, meniniai renginiai muziejuose, simboliniuose pastatuose ir vietovėse. Taip atminties tyrinėjimai bus įtraukiami į jausmingus ir įdomius renginius. Šiuose renginiuose meninė teatro kalba, muzika, šokis ir vaizdai palies juose dalyvaujančiųjų širdis, o jų patirtys bus unikalios ir asmeniškos.

Visų šalių veiklose dalyvaus skirtingų kartų žmonės: jaunimas, studentai ir vyresnio amžiaus asmenys.

Projektą finansuoja Europos Sąjungos programa Europa piliečiams.

 

#memohistory #memoryhistoryproject #project #kedainiairegionalmuseum #kedainiukrastomuziejus #europapilieciams #EuropeforCitizens #europe #ES

.