Kultūros ir istorijos festivalis „Radviliada 2024“ kviečia:
Rugsėjo 7 d., šeštadienį
Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų name kieme (Radvilų g. 21) 12.30 val. vyks Radvilų kulinarinio paveldo mokymai ir pristatymas visuomenei. Prof. Rimvydas Laužikas ir Anželika Laužikienė.
Festivalio „Radviliada 2024“ metu Anželika ir Rimvydas Laužikai Kėdainiuose virs barščius- batvinius pagal XVII a. receptą. Barščiai – vienas seniausių patiekalų mūsų regione, žinomas ko gero nuo priešistorinių laikų. Barščiai buvo verdami iš raugo, kokių nors augalų (dažniausiai – lankinio barščio) lapų ir gardinami grietine. Jų versija su burokų lapkočiais vadinta batviniais.
Įdomu tai, kad XVI-XVIII amžiais juos valgė visų socialinių sluoksnių žmonės, nuo neturtingų valstiečių iki diduomenės ir valdovų. Tad barščių įsigijimas maistui ir jų valgymas minimas daugelyje XVI–XIX a. dokumentų: 1538–1539 m. vyskupo Povilo Alšėniškio, 1543 m. Žygimanto Augusto, 1596–1807 m. Radvilų, 1793 m. Mykolo Kleopo Oginskio virtuvių sąskaitose. Kaip Lietuvai ir lietuviams būdingą valgį juos mini Simonas Syrenijus (1613 m.), Matas Pretorijus (prieš 1698 m.). Janas Chryzostomas Pasekas 1662 m. mini batvinių sriubą Vilniuje.
XVII a. batviniai buvo valgis tiesiogiai siejamas su lietuviškumu, o lenkų autoriai dėl jų šaipėsi iš lietuvių. Šiame kontekste yra ir Radvilų pavardė. Lenkai erzindavo: Czy u waszego Radziwiłła boćwina się urodziła? („Ar pas jūsų Radvilą batviniai užderėjo?“). Radvilos čia, ko gero, minimi taip pat ne atsitiktinai. XVII a. viduryje protestantiškoji Radvilų giminės šaka buvo stipri opozicija karaliui. Lietuvos didysis etmonas Jonušas Radvila (1612–1655) ir daugiau negu 1 000 jo šalininkų bajorų 1655 m. net nutraukė Liublino uniją ir Kėdainiuose sudarė panašią sutartį su Švedija. Dėl to Lenkijos bajorai Radvilų tikrai nemėgo.
Renginys nemokamas.
Akimirka iš 2023 m. festivalio. Prof. Rimvydas Laužikas ir Anželika Laužikienė. Nuotraukos autorius – Algimantas Barzdžius.
Visą festivalio renginių programą rasite ČIA
Festivalio organizatorius – Kėdainių krašto muziejus
Festivalį finansuoja – Lietuvos kultūros taryba, Kėdainių rajono savivaldybė
Festivalio partneriai – Instytut Adama Mickiewicza (Lenkija), Uus Kontsert (Estija)
FESTIVALIO RENGINIŲ METU BUS FILMUOJAMA IR FOTOGRAFUOJAMA. NUOTRAUKOS IR VAIZDO ĮRAŠAI BUS NAUDOJAMI RENGINIO VIEŠINIMUI SOCIALINIUOSE TINKLUOSE, INTERNETINĖSE SVETAINĖSE, SPAUDOJE IR KT.