Patriotizmo ir drąsos pavyzdys
2022 metus Lietuvos Respublikos seimas paskelbė P. Skorinos – pirmojo Lietuvoje spaustuvininko metais. Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūris centras, vykdydamas Kėdainių r. savivaldybės finansuojamą projektą „Spausdinto žodžio galia“, surengė kėdainiečių ekskursiją į Kauno rajone esantį nelegalios spaustuvės „ab“ muziejų. Šią spaustuvę 1982 metais savo namuose įkūrė Vytautas Andziulis, beje, 1930 metais gimęs Šėtos miestelyje, ir joje iki pat 1990 metais spausdinęs antisovietinę literatūrą. Sovietų saugumas nesugebėjo surasti ir susekti šios spaustuvės, nes V. Andziulis ją įrengė po šiltnamiu iškastuose požemiuose ir buvo ypatingai užmaskavęs įėjimą.
Po muziejumi virtusią sodybą mus pavedžiojo ir viską papasakojo a.a. spaustuvininko V. Andziulio žmona Birutė. Ypatingai visus sukrėtė pasakojimas, kaip šeima rizikavo savo namuose įrengdama nelegalią spaustuvę ir augindama 6 vaikus nuo jų tai sugebėjo nuslėpti.
Domeikavos bažnyčioje trumpai pabendravę su buvusiu Kėdainių Šv. Juozapo bažnyčios kunigu G. Pūru, parapijos salėje išklausėme labai įdomios ir naudingos paskaitos, kurią skaitė dr. Inga Stepukonienė. Ji apžvelgė lietuvių nelegalios spaudos raidą nuo knygnešių epochos iki 1990 metų. Dėstytoja pateikė konkrečių pavyzdžių kaip lietuvių susitelkimas priešintis okupacinei valdžiai davė vaisių: nuo 1872 iki 1882 metų Lietuvoje buvo uždarytos beveik visos valdiškos mokyklos, nes tėvai neleido savo vaikų mokytis į rusiškas mokyklas. Pokario metais, būdami tremtyje, lietuviai leido nelegalius laikraštėlius ir dėl jų buvo nuteisiami dar didesnėmis bausmėmis, bet savo idėjų neatsisakė. Tai liudija ir mūsų kraštietės Adelės Dirsytės pavyzdys, kuri su savo likimo sesėmis tremtyje sukūrė maldaknygę „Marija, gelbėk mus“. Tokių bebaimių ir visiškai atsidavusių savo idėjai žmonių dėka ir atkūrė Lietuvos nepriklausomybę.
Audronė Pečiulytė
Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūrio centro vadovė
Akimirkos iš ekskursijos