Kėdainių krašto muziejus (Didžioji g. 19)
Rugsėjo 5 – 8 d. Kėdainių miesto šventės metu nemokamas muziejaus ekspozicijų lankymas.
Iki spalio 2 d. Vinco Svirskio salėje eksponuojama Ramintos Ardzevičienės paroda „Judesys/Motion“.
Rugsėjo 27 d. Tarptautinę turizmo dieną nemokamas muziejaus ekspozicijų lankymas nuo 11 iki 18 val.
Rugsėjo 29 d. nuo 10 iki 15 val. nemokamas ekspozicijų lankymas paskutinį mėnesio sekmadienį.
Daugiakultūris centras (Peismilgio g. 12B )
Iki rugsėjo 30 d. veiks Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus parengta paroda „Apgiedokime Prūsijos žūtį“. Parodos lankymas mokamas.
Rugsėjo 5 – 8 d. Kėdainių miesto šventės metu nemokamas ekspozicijos ir parodos Apgiedokime Prūsijos žūtį“ lankymas.
Rugsėjo 7 d. 18.00 val. Kultūros ir istorijos festivalio „Radviliada 2024“ renginys. Kai barokas suskamba kitaip. Kvarteto Baroque Contempo (Lietuva) koncertas su vizualine instaliacija, sukurta menininkų Adomo Žudžio ir Dalios Mikonytės. Renginys nemokamas. Apie atlikėjus: sopranas Karolina Glinskaitė, džiazo dainininkė Silvija Pankūnaitė bei pianistas Vytis Smolskas bendrą muzikinę veiklą pradėjo 2011 metais. Muzikantai sujungė du iš pirmo žvilgsnio nesuderinamus muzikos stilius – baroką ir šiuolaikinį džiazą. Tačiau tai padarė neatsitiktinai. Iš tiesų baroko laikotarpio muziką ir džiazą sieja esminiai panašumai. Vienas jų net sudaro džiazo pagrindą. Tai – baroko laikmečiu užgimusi improvizacija, leidžianti intuityviai išgauti naujas skambesio spalvas, tapybiškai išreikšti emocijas. Baroko laikais, kaip ir šiuolaikiniame džiaze, muzikinis kūrinys buvo traktuojamas kaip gyvas, lankstus, atviras kaitai, akimirkos nuotaikai, pasiduodantis atlikėjo vaizduotei. Kūrėjai susitelkė ties baroko ornamentikos iššifravimu, siekdami atskleisti impulsyviąją, o ne vienareikšmiškai įmantrią, patetišką epochos pusę. 2016 m. ansamblis kartu su saksofonininku Simonu Šipavičiumi išleido savo pirmąjį albumą. Baroque Contempo dalyvavo tarptautiniame judėjime „Bach in the Subways“, festivaliuose „Vilnius Mama Jazz“, „Kultūros naktis“, „Muziejų naktis“, „Muzikos savaitgaliai Anykščiuose“, Šv. Jurgio meno festivalyje, Lietuvos kultūros centrų asociacijos apdovanojimuose “Auksinis feniksas“ ir kt. Baroko ir džiazo sintezė stebina spalvingumu, begaline išraiškos įvairove. Festivalyje „Radviliada 2024“ ansamblis pristatys naują, dar negirdėtą programą, kuri atskleidžia impulsyviojo baroko magiją, arijoms suteikia intriguojantį džiazinį pulsą, pasitelkdami netikėtą smuiko skambesį. Šią novatorišką muzikinę idėją atlikėjai Vytis Smolskas, Silvija Pankūnaitė ir Karolina Glinskaitė įgyvendins kartu su smuikininku Tadu Dešuku. Harmonija – šio sumanymo Mūza. Dviejų dermių sąlyčio taškų beieškodami kūrėjai metaforiškai skatina siekti tolerancijos, bendrumo, dvasinės harmonijos. Drauge muzikuodami, atlikėjai sukuria tyrą, magišką atmosferą bei atspindi jausmus ir išgyvenimus, pernelyg nenutolusius nuo realybės. Skambės A. Stradella, G. F. Händel, G. Bononcini, G. B. Pergolesi ir kitų kompozitorių kūriniai, aranžuoti pianisto ir kompozitoriaus Vyčio Smolsko. Festivalio dalyviai išvys specialiai pagal Baroque Contempo muziką sukurtą videoprojekciją – vizualizaciją, kurią gyvai pristatys jos autoriai Adomas Žudys ir Dalia Mikonytė, kartu dirbantys fotografijos, video, 3D grafikos ir teksto medijose.
Rugsėjo 8 d. 17.00 val. Kultūros ir istorijos festivalio „Radviliada 2024“ renginys. ARTI-I-CLASSIC. Ansamblio ART-I-SCHOCK (Latvija) koncertas. Renginys nemokamas. Senosios muzikos grupė „ART-i-SHOCK“ apie save ir programą „ART-i-CLASSIC“: „2017 m. buvo labai ypatingi mūsų trio, nes tapome Latvijos Radijo programos Klasika ansambliu. Tai reiškė, kad mūsų kūrybinės idėjos buvo leistinos ir netgi skatinamos. Ilgėdamiesi klasikinių ir barokinių kūrinių mūsų repertuare, mes šventėme bendradarbiavimą su radiju sukurdami programą su Latvijos radijo Klasika devizu – „Mados keičiasi, klasika išlieka“. Trio suteikia klausytojams meno šoką, pasiūlydamas necharakteringą ansambliui ir negirdėtą repertuarą, atliekant klasikinę, barokinę, renesanso ir net viduramžių muziką. Padedant su instrumentuote ir aranžuotėmis, pagalbos ranką mums ištiesę viduramžių muzikos specialistas, mokslų daktaras ir rylos muzikantas prof. Guntars Prānis bei aranžuotoja Inga Meijere. Mes sekame didžiųjų meistrų pavyzdžiu, kurie žaismingai nusitverdavo kitų muziką: Bethovenas suteikia vaizdingą apsisukimą pagal Mocarto Stebuklingos fleitos temą; Toshi Ichiyanagi griaudėja Paganinio Kaprizo motyvais; Šnitkė skamba neįtikėtinai galantiškai savo baroko šokiuose ir fugoje. Rylos muzikantas Guntars Prānis pateikia staigmeną su ispanų renesanso kompozitoriaus Diego Ortiz, Grigališkojo choralo ir prancūzų šokio An Dro versija. Naujai sukurtas Georgs Pelēcis kūrinys – „Pienių laukas“ – taip pat atitinka kitus klasikiniame paprastume. Programoje „Art-i-Classic“ skamba ryla, klavesinas, pianinas, violončelė ir daug įvairių mušamųjų instrumentų“.
Rugsėjo 13 d. nuo 10 iki 15 val. vyks Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos Kėdainių skyriaus respublikinė konferencija. Renginys nemokamas.
Rugsėjo 19 d. 17:30 val. Valeria’s Klezmer Chariot koncertas. Renginys nemokamas.
Rugsėjo 20 d. 17 val. vyks prof. Aivo Ragausko paskaita „Renesansiškieji Kėdainiai: kultūrinis sąjūdis vėlyvųjų viduramžių–ankstyvųjų naujųjų laikų mieste“. Paskaitos metu bus pristatoma renesansiškojo kultūrinio sąjūdžio visuma Kėdainiuose: pradedant architektūra ir baigiant literatūra, analizuojamas išlikęs materialus ir nematerialus kėdainietiškojo renesanso paveldas. Renginys nemokamas.
Rugsėjo 21 d. 14 val. Šilutės Hugo Šojaus muziejaus folkloro ansamblio „Ramytė“, vadovė Giedrė Pocienė, koncertas. Renginys nemokamas. Organizatoriai: Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus ir Daugiakultūris centras.
Rugsėjo 25 d. 17 val. Susitikimas su Lietuvių folkloro teatro spektaklio „Apgiedokime Prūsijos žūtį“ dalyviais ir Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus specialistais, kūrusiais parodą apie minėtą spektaklį. Renginys nemokamas.
Tradicinių amatų centras Arnetų name (Radvilų g. 21)
Rugsėjo 2 d. 15 val. Tradicinio amatų meistro Algimanto Sakalausko „Medinė kryždirbystė“ parodos atidarymas. Skulptorius Algimantas Sakalauskas – Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys. Intensyvią kūrybinę veiklą pradėjo 1986 m. Nuo 1999 m. Kūrybinės organizacijos VšĮ Meninė drožyba – Prienų amatų centro vadovas. 2000 m. skirta Lietuvos Kultūros ministerijos premija. 2005 m. suteiktas Meno kūrėjo statusas, o 2019 m. Prienų krašto garbės piliečio vardas už Prienų krašto garsinimą Lietuvoje ir užsienyje. 2010 m. Lietuvos prezidentės apdovanotas „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu. Projekto „Angelų kalva” Trakų rajone idėjos bendraautorius ir vykdytojas. Knygų, straipsnių, katalogų autorius ir sudarytojas, daugybės monumentalių darbų ir skulptūrų pasklidusių Lietuvoje, Lenkijoje, Rusijoje, Japonijoje, Austrijoje, Šveicarijoje, Prancūzijoje ir kt. šalyse autorius, dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje. Algimanto vadovaujama viešoji įstaiga vykdo UNESCO nacionalinės kryždirbystės paveldo išsaugojimo ir gaivinimo programą. Laiko tėkmei nepavaldus menas, Algimanto prisilietimo dėka, įgijo naujų formų, tapo modernus ir plačiai paplito po Lietuvą bei Europą. Tikslios geometrinės formos, persipynę su skulptūros elementais, atstato pusiausvyrą tarp Dieviškojo ir žemiškojo pasaulių. Renginys nemokamas.
Rugsėjo 2 – 30 d. Tradicinio amatų meistro Algimanto Sakalausko paroda „Medinė kryždirbystė“. Lankymas nemokamas.
Rugsėjo 7 d. Kultūros ir istorijos festivalio „Radviliada 2024“ renginiai:
10.00 val. Viduramžiai LT viduramžių ginklų ir šarvų ekspozicijos pristatymas. Renginys nemokamas.
12.30 val. Radvilų kulinarinio paveldo mokymai ir pristatymas visuomenei. Prof. Rimvydas Laužikas ir Anželika Laužikienė. Renginys nemokamas. Festivalio „Radviliada 2024“ metu Anželika ir Rimvydas Laužikai Kėdainiuose virs barščius- batvinius pagal XVII a. receptą. Barščiai – vienas seniausių patiekalų mūsų regione, žinomas ko gero nuo priešistorinių laikų. Barščiai buvo verdami iš raugo, kokių nors augalų (dažniausiai – lankinio barščio) lapų ir gardinami grietine. Jų versija su burokų lapkočiais vadinta batviniais. Įdomu tai, kad XVI-XVIII amžiais juos valgė visų socialinių sluoksnių žmonės, nuo neturtingų valstiečių iki diduomenės ir valdovų. Tad barščių įsigijimas maistui ir jų valgymas minimas daugelyje XVI–XIX a. dokumentų: 1538–1539 m. vyskupo Povilo Alšėniškio, 1543 m. Žygimanto Augusto, 1596–1807 m. Radvilų, 1793 m. Mykolo Kleopo Oginskio virtuvių sąskaitose. Kaip Lietuvai ir lietuviams būdingą valgį juos mini Simonas Syrenijus (1613 m.), Matas Pretorijus (prieš 1698 m.). Janas Chryzostomas Pasekas 1662 m. mini batvinių sriubą Vilniuje. XVII a. batviniai buvo valgis tiesiogiai siejamas su lietuviškumu, o lenkų autoriai dėl jų šaipėsi iš lietuvių. Šiame kontekste yra ir Radvilų pavardė. Lenkai erzindavo: Czy u waszego Radziwiłła boćwina się urodziła? („Ar pas jūsų Radvilą batviniai užderėjo?“). Radvilos čia, ko gero, minimi taip pat ne atsitiktinai. XVII a. viduryje protestantiškoji Radvilų giminės šaka buvo stipri opozicija karaliui. Lietuvos didysis etmonas Jonušas Radvila (1612–1655) ir daugiau negu 1 000 jo šalininkų bajorų 1655 m. net nutraukė Liublino uniją ir Kėdainiuose sudarė panašią sutartį su Švedija. Dėl to Lenkijos bajorai Radvilų tikrai nemėgo.
Rugsėjo 18 d. 17 val. vyks renginys – susitikimas „Žolės gydo ir dabina”. Susitiksime su ,,Metosnamai” įkūrėja Jūrate Malinauskiene, kuri žoliauja įvairiausiose Lietuvos vietovėse – pradedant Labanoro giria ir baigiant raistais, miškais ir su meile pateikia arbatžoles, džiovintas uogas, kurios pasižymi gausybe gydomųjų savybių. Viskas natūralu ir rankų darbo. Renginys nemokamas.
Janinos Monkutės – Marks muziejus – galerija (J. Basanavičiaus g. 45)
Iki rugsėjo 13 d. veiks Janinos Monkutės-Marks kūrybos paroda „DOVANA TĖVIŠKEI“. Lankymas nemokamas.
Rugsėjo 20 d. 18.30 val. vyks šiuolaikinės menininkės Almyros Weigel (Lietuva–Vokietija) kūrybos parodos „Ar esu, kas esu?“ atidarymas. Parodos kuratorė Rasa Žukienė. Renginys nemokamas. Paroda veiks iki spalio 27 d.
Nuo rugsėjo 20 d. iki spalio 27 d. veiks šiuolaikinės menininkės Almyros Weigel (Lietuva–Vokietija) kūrybos paroda „Ar esu, kas esu?“. Parodos kuratorė Rasa Žukienė. Lankymas nemokamas.
Rugsėjo 26 d. 18 val. Janinos Monkutės – Marks muziejuje – galerijoje vyks susitikimas „Mūsų gimimas, gyvenimas, ligos ir mirtis. Kaip tai suprasti, įveikti ir būti laimingu?“. Lektorius Anantara das.
Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčia ir kunigaikščių Radvilų mauzoliejus (Senoji g. 3)
Rugsėjo 5 – 8 d. Kėdainių miesto šventės metu nemokamas lankymas. Svarbu: Rugsėjo 6 – 8 d. Lankytojai į kunigaikščių Radvilų mauzoliejų nebus įleidžiami festivalio „Radviliada 2024“ vykstančių renginių ir jų repeticijų metu.
Rugsėjo 6 d. 17.30 val. Kultūros ir istorijos festivalio „Radviliada 2024“ renginys. Henry Purcell semioperos „The Fairy Queen“ („Fėjų karalienė“, 1692, pagal W. Shakespeare‘o komediją „Vasarvidžio nakties sapnas“) interpretacija. Dalyvauja: baroko operos kūrėjų kolektyvas Lieto fine (Lietuva, Latvija, Lenkija, Italija). Renginys nemokamas.
Rugsėjo 7 d. 16.00 val. Kultūros ir istorijos festivalio „Radviliada 2024“ renginys. Lenkų renesanso poeto, valdovo Žygimanto Augusto sekretoriaus J. Kochanowskio (1530-1584) poezijos rinkinio „Niekai” teatralizuotas pristatymas. Dalyvauja: aktoriai – Vladas Bagdonas, Birutė Mar. Atlikėjai – Saulius Petreikis, Aistė Bružaitė, Maria Pomianowska, Aleksandra Kauf – Tyrała, Anna Klimczyk. Režisierius – Jaroslaw Kilian (Lenkija). Renginys nemokamas.
Rugsėjo 8 d. 15.00 val. Kultūros ir istorijos festivalio „Radviliada 2024“ renginys. Rūmų šventė. Senosios muzikos ansamblio Festa Di Corte (Estija) koncertas. Renginys nemokamas. Apie renginį: Trio, susidedantis iš Õnnis, Punder, Nael yra jau dešimtmečiais gerai žinomi vardai Estijos ankstyvosios muzikos peizaže, Hortus Musicus ansamblio veikloje, kaip atitinkamų kursų vadovai, jaunų muzikantų edukatoriai, festivalių ir koncertų organizatoriai bei pageidaujami atlikėjai įvairiuose koncertiniuose projektuose. Šventė su dainomis, šokiais ir vaidinimais buvo pati reikšmingiausia XVI ir XVII amžiaus pramoga. Dalyvaudavo visa aristokratų visuomenė, net iš toli buvo samdomi žinomi ir puikūs menininkai, kastratai ir aktoriai ir tokiu būdu atsirado nuotaikingos kaukių muzikos renginiai su turtingu kostiumų pasirinkimu. Buvo klausoma to meto anglų ir italų XVI ir XVII amžiaus kompozitorių, tokių kaip John Dowland, Henry Purcell, Giulio Caccini, Alessandro Grandi geriausių kūrinių bei šokių muzika iš William Brade, Giorgio Mainerio ir kt. Rinkinių. Scenoje skambėdavo daug įvairių fleitų, mušamųjų instrumentų, klavesinas, vargonai ir krumhornas.
Rugsėjo 27 d. Tarptautinę turizmo dieną nemokamas lankymas nuo 11 iki 18 val.
Rugsėjo 29 d. nuo 10 iki 15 val. nemokamas lankymas paskutinį mėnesio sekmadienį.
1863 m. sukilimo muziejus Paberžėje
Visą rugsėjo mėnesį veiks tapybos darbų paroda iš muziejaus fondų „Paberžės takais“.
Rugsėjo 5 – 8 d. nemokamas lankymas Kėdainių miesto šventės metu.
Rugsėjo 23 d. 19 val. vyks paskaita „Amžininkų prisiminimai apie 1863 m. sukilimą“. Paskaitą skaitys 1863 m. sukilimo muziejaus Paberžėje vadovė Alina Galvanauskienė. Renginys nemokamas.
Rugsėjo 27 d. Tarptautinę turizmo dieną nemokamas lankymas nuo 9 iki 17 val.
Rugsėjo 29 d. nuo 9 iki 17 val. nemokamas lankymas paskutinį mėnesio sekmadienį.
Šv. Juozapo bažnyčios šventoriuje (Radvilų g. 10)
Iki rugsėjo 30 d. veiks kilnojama paroda „Istorijos ženklai Dubingių kryžiuose (Iš Utenos kraštotyros muziejaus rinkinių)“
Parodos lankymas nemokamas.