header-img
Svetainės žemėlapis
Versija neįgaliesiems
Daugiakultūriame centre pristatyta knyga „Gaono kodas“

Skaityti „Gaono kodą“ – sužinoti daug istorijos ir patirti skaitymo malonumą

 

Neseniai Daugiakultūriame centre pristatyta knyga „Gaono kodas“. Pristatyme dalyvavo autorius  Rytis Sabas, renginį vedė  Daugiakultūrio centro vadovė, istorikė Audronė Pečiulytė.

 

Pristatymas – projekto dalis

Knygos pristatymas – tai vienas iš projekto „Jie gyveno šalia mūsų“, kurį finansuoja Kėdainių rajono savivaldybė, renginių. Kaip žinia, šie metai yra paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais, o juk žydų išminčius Gaonas (Elijahu ben Šlomo Zalmanas) yra susijęs ir su Kėdainiais: kurį laiką jis čia mokėsi, vedė kėdainietę Chaną. Knygos pristatymas − antrasis šio projekto renginys. Pirmasis – ekskursijos po Kėdainių rajono miestelius, po vietas, kuriose gyveno žydai. O spalio 23 dieną į Kėdainius atvyksta Gaono tyrinėtoja dr. Larisa Lempertienė ir B. Traubo vadovaujamas kamerinis  ansamblis „Vilniaus Jeruzalė“, kuris atliks litvakų sukurtus muzikinius kūrinius.

 

Tikslas – paskatinti domėtis žydų istorija

Romanas „Gaono kodas“, kurį išleido leidykla „Alma littera“, kalba apie  Gaono paliktą paslaptingą kodą, kurio ieško ne tik antikvarinius dalykus kolekcionuojantys verslininkai, bet ir Izraelio specialiųjų užduočių tarnyba „Mosad“, Rusijos Federacijos specialioji tarnyba FSB ir Lietuvos žvalgybininkai. Lietuviui Polui yra patikėta ši paslaptis ir jis bando visaip laviruoti.

„Gaono kodas“ − knyga trileris, detektyvas, kurią autorius sugalvojo parašyti prieš kelis metus,  o prisėdęs galiausiai parašė per porą mėnesių. Skaitant knygą jaučiasi, kad autorius greitai mąsto, greitai rašo ir yra talentingas istorijų pasakotojas. Matyti ir tai, kad  autorius labai gerai pasirengė rašyti knygą, išstudijavo litvakų istoriją nuo XVIII amžiaus iki šių dienų, pats labai daug apkeliavo.

Anot autoriaus, pagrindinis tikslas šios knygos rašymo buvo noras žmones paskatinti domėtis istorija. Ypač istorija tos mūsų valstybės bendruomenės dalies, kurią mes buvome daug metų pamiršę – Lietuvoje gyvenusių žydų ir paties Gaono. Ši istorija pateikta žmogui ne per mokslą, o per žmogaus įvaizdį, per mažas, smulkias istorijas, per smagius bei  liūdnus nuotykius ir įdomius įvykius.

„Aš norėjau visam pasauliui papasakoti, koks fainas yra Vilnius – mano miestas, kuriame aš augau ir gyvenu. Norėjau, kad Vilniumi plačiau žmonės susidomėtų. Jei parašyčiau apie lietuvius, nieko labai nesudominčiau, tad nusprendžiau rašyti apie žydus. O jie juk  iš Lietuvos išsibarstę po visą pasaulį, tad, pagalvojau, taip aš galiu sudominti šia knyga ir kitų šalių skaitytojus. Pradėjęs gilintis į žydų istoriją, supratau, kad mes patys apie juos mažai težinome, tad nusprendžiau, kad turiu parašyti knygą pirmiausia mums patiems.

Labai daug metų jų istorija buvo trinama: iš pradžių buvo holokaustas, o paskui sovietmetis, kai buvo draudžiama viskas, kas susiję su žydais ir Izraeliu. O žydai juk ypatingi! Daugiau nei 20 proc. Nobelio premijos laureatų yra žydai, o žydai tesudaro 0,2 proc. visų Žemės gyventojų. Tai palygini ir supranti, kokie jie išskirtiniai.
 Stengiausi ieškoti  reikšmingų dalykų, kurie turėtų atgarsį visame pasaulyje. Man patiko tas procesas −ieškoti, atrasti. Radau tokių istorinių dalykų, kurių net patys žydai nežinojo.  Aš pats neturiu nieko bendra su judaizmu. Aš esu lietuvis. Ši knyga yra mano žvilgsnis į istoriją per nuotykių detektyvą. Knygoje yra daugiau kaip 80 proc. tikrų faktų. Veikėjai turi tikrus prototipus. Apie Kėdainius užsiminta poroje vietų, bet visgi per mažai. Žinoma, Gaonas neilgai ir gyveno Kėdainiuose, čia mokėsi. Antroje knygoje, kurią aš jau rašau, bus ir Kėdainių istorijų“, − pasakojo  R. Sabas.

 

Paskata perskaityti ir kitas knygas, sužinoti ir apie kitas asmenybes

Prieš karą lietuviai gyveno šalia žydų, dabar jų beveik nėra. Sakoma, kad didžiausi antisemitai yra tie, kurie galbūt niekada net nematė žydo. Daug negerų legendų, priešiškumo, netgi neapykantos gimsta iš nežinojimo, iš nebendravimo. Tad tokie lengvai skaitomi romanai galbūt paskatins skaitytojus daugiau sužinoti apie litvakus. Turime daug knygų apie litvakus, žydų istoriją: Sergejaus Kanovičiaus, Alfonso Eidinto, Solomono Atamuko knygas ir kt. Galbūt R. Sabo romanas „Gaono kodas“ žmones paskatins nueiti į biblioteką pasiieškoti kitų knygų apie žydų istoriją ir dabarties gyvenimą.

Tai, jog apie išminčių Gaoną, turėjusį daug įtakos pasauliui,  Lietuvoje  taip mažai žinoma, nėra gerai.  Užmirštamas čia gimęs, augęs bei gyvenęs pasaulinio garso šviesuolis. Pasidžiaugiame garsiais litvakais: Nobelio premijos laureatu Bobu Dylanu, dainininku Leonardu Cohenu, tačiau apie Gaoną per mažai šnekama, tad ši knyga užpildys žinojimo spragas.

Knygoje rasime apie  lietuvių kilmės Nobelio premijos laureatą Aaroną Klugą, apie  apie garsiąją 1947 metais vykusio laivo „Exodus“ kelionę, apie iš Vilniaus kilusią garsią šokėją Musią Daiches, iš Želvos kilusį Brazilijos milijardierių Meirą Klabiną ir kt. 

Taigi, skaityti „Gaono kodą“ – reiškia daug visko sužinoti ir patirti skaitymo malonumą.